افزودنی های مجاز در صنایع آردی (سوربیتول)

تاریخ : 1393/10/10 15:33

سوربیتول یا گلوسیتول یک قند الکلی است که بدن انسان آن را به کندی متابولیزه می کند

سوربیتول یا گلوسیتول یک قند الکلی است که بدن انسان آن را به کندی متابولیزه می کند. این ماده اولین بار در سال 1872 توسط یک شیمیدان فرانسوی در خاکستر توت های کوهی کشف شد و به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها (مانند سیب٬ گلابی و هلو)و توت ها وجود دارد. سوربیتول امروزه به طور صنعتی از هیدروژناسیون گلوکز تهیه می شود٬ که در این روش گروه آلدهیدی تبدیل به گروه هیدروکسیل می شود.

سوربیتول یک جانشین قند است که در سیستم شماره گذاری بین المللی(INS) دارای E number 

420 می باشد. هر گرم سوربیتول 2/6 کیلوکالری بر گرم انرژی تولید می کند درحالی که کربوهیدراتها به طور متوسط 4 کیلوکالری بر گرم انرژی تولید می کنند. این ترکیب اغلب در غذاهای رژیمی( مانند نوشابه های رژیمی و بستنی)٬ شربت سرفه و آدامس های بدون شکر استفاده می شود.

سوربیتول یک پلی ال است که در بسیاری از محصولات غذایی یافت می شود. این ترکیب علاوه بر شیرین کننده بودن٬ یک نگهدارنده رطوبت و عامل بهبود دهنده بافت(texturizing agent) است. سوربیتول دارای یک طعم خنک و ملایم بوده و شیرینی آن 60 در صد شیرینی ساکاروزاست . سوربیتول در محصولات دارویی و آرایشی نیز استفاده می شود. انجمن غذا وداروی امریکا این ماده را کاملا بی خطر (GRAS: generally recognized as safe) دانسته واستفاده از آن توسط اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای جهان مانند استرالیا٬ کانادا وژاپن تایید شده است.

این ماده دربسیاری از محصولات به عنوان هیومکتانت برای جلوگیری از از دست دادن رطوبت استفاده می شود.پایدار کنندگی رطوبت و تاثیرات بافتی سوربیتول٬ در تولید محصولاتی مانند فرآورده های قنادی و شکلات که محصول بعد از مدتی خشک و سفت می شود مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از سوربیتول در این فرآورده ها موجب می شود که محصول در مدت زمان نگهداری تازگی اولیه خود را حفظ کنند.

سوربیتول بسیار پایدار و از نظر شیمیایی غیر فعال است. این ترکیب دارای مقاومت دمایی بالایی بوده و در واکنش مایلارد(واکنش میان گروهای امین آزاد پروتئین و گروه هیدروکسیل گلوکزیدی قند های احیا کننده یا ترکیبات کربنیلی مثل آلدئید ها و کتونها که منجر به کاهش ارزش تغذیه ای پروتئین می شود، همچنین دراین میان لیزین به سهولت تحت این واکنش قرار می گیرد و نابود می شود.) شرکت نمی کند. این ویژگی برای تولید محصولاتی که در آن یک رنگ تازه بدون ظاهر قهوه ای مورد نیاز است یک مزیت به حساب می آید. همچنین سوربیتول با سایر مواد اولیه غذا مانند شکر٬ پروتئین و روغن های گیاهی به راحت مخلوط می شود. این ماده در تولید دربسیاری از محصولات غذایی مانند آدامس٬ شکلات٬ دسرهای فریز شده٬ بیسکویت٬ کیک و محصولات بهداشتی دهان و دندان مانند خمیر دندان و دهان شویه کاربرد دارد.

منابع

1-http://www.caloriecontrol.org 

2-http://en.wikipedia.orgگروه مقالات

پر بیننده ترین ها

سوربیتول یا گلوسیتول یک قند الکلی است که بدن انسان آن را به کندی متابولیزه می کند

روش های زیادی به منظور افزایش جذب مواد ریز مغذی وجوددارد، که اغلب ازطریق استفاده مداوم ازمکمل های غذایی ویا از طریق فعالیت های رژیمی مختلف ، صورت می گیرد. غنی سازی ، فرآیند افزودن ویتامین ها ومواد معدنی به موادغذایی ، به منظورافزایش محتوای موادمغذی موجود درآن ها میباشد.

به دنبال ممنوع شدن کاربرد سم متیل بروماید در سال 2005 میلادی، صنعت آرد ایالات متحده با چالشی بزرگ در خصوص پیدا کردن روشهای جایگزین روشهای تدخینی جهت "مدیریت آفات انباری" مواجه گردیده است. با اینکه جایگزین های شیمیایی مناسبی شامل سولفوریل فلوراید (ProFume®) و آئروسل ها (ترکیب مایع و گاز یا پودر و گاز) برای متیل بروماید وجود دارد اما تاکید بر شیمیایی نبودن جایگزین جدید، روش حرارتی را به عنوان یک گزینه مناسب مطرح می کند.

این روش (روش مرجع AACC شماره 10.14.01).برای تعیین حجم نان با استفاده از توپوگرافی لیزری توسط دستگاه آنالیزور پرتن انجام می شود.