آغاز برداشت گندم در مناطق جنوبي كشور

تاریخ : 1395/01/28 13:57
خريد تضميني گندم همزمان با برداشت اين محصول در اواسط فروردين ما جاري در 6 استان جنوبي كشور آغاز شده است؛ پيش بيني مي شود با توجه به شرايط مطلوب جوي و اقدامات وزارت جهاد كشاورزي در زمينه به زراعي، خريد اين محصول استراتژيك نسبت به سال گذشته 25 درصد افزايش يافته و حدوداً به 10 ميليون تن برسد.
مدير عامل شركت بازرگاني دولتي ايران با اشاره به شروع برداشت گندم از مزارع جنوب كشور گفت: خريد تضميني گندم در 6 استان جنوبي كشور شامل: استانهای کرمان، خوزستان، سيستان و بلوچستان، بوشهر، فارس و هرمزگان، شروع و مراكز خريد اين استانها فعال شده اند.

دكتر علي قنبري اظهار كرد: پيش بيني مي شود، امسال مقدار خريد تضميني گندم نسبت به سال گذشته با رشد 25 درصدي به حدود 10 ميليون تن برسد كه بارشهاي خوب اخير و اقدامات دولت و وزارت جهاد كشاورزي از جمله: اعلام به موقع و مناسب نرخ خريد تضميني گندم و به زراعي در اين افزايش موثر است.

دكتر قنبري افزود: اعتبار مورد نياز براي خريد 10 ميليون تن گندم، بيش از 13 هزار و 400 ميليارد تومان است كه اقدامات اوليه براي تامين انجام شده و اميد است در سالجاري بهاي گندم هاي خريداري شده به كشاورزان به موقع پرداخت شود.

مدير عامل شركت بازرگاني دولتي ايران اعلام كرد: نرخ خريد تضميني براي گندم معمولي 12705 ريال و براي گندم دوروم 13060 ريال از سوي دولت تعيين شده است و استاندارد و جدول پاكي خريد تضميني و دستور العمل ذخيره سازي تهيه، تدوين و جهت اجرا به شركتهاي غله مناطق و استانها ارسال شده تا مطابق با دستورالعمل هاي خريد و جدول پاكي، گندمهاي با كيفيت خريداري و ذخيره سازي شود.

وي با بيان اينكه استان خوزستان به عنوان قطب كمي و كيفي گندم در كشور است، تصريح كرد: 92 مركز خريد آماده خريد تضميني گندم در سالجاري در اين استان هستند و تاكنون 8 هزار تن گندم توسط اين مراكز از كشاورزان تحويل شده است.

پيش بيني ميشود بيش از يك ميليون تن گندم از استان خوزستان بصورت تضميني خريداري شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي اضافه كرد: در استان هاي کرمان 27 مرکز خرید، سيستان و بلوچستان 10 مركز خريد و در بوشهر 4 مركز مستقر شده اند و در فارس 7 هزار تن گندم در 4 مركز فعال خريداري شده و در مراكز خريد هرمزگان نيز تحويل گندم، انجام مي شود كه مجموع خريد در مناطق جنوبي تاكنون به حدود 22 هزار تن رسيده است و پيش بيني ميشود در استان فارس بعنوان يكي از قطبهاي اصلي توليد گندم كشور، در سالجاري  حدود يك ميليون تن گندم به قيمت تضميني خريداري شود.

مدير عامل شركت بازرگاني دولتي ايران ميزان خريد تضميني گندم در سال گذشته را 8 ميليون و 80 هزار تن اعلام و عنوان كرد: استانهاي خوزستان، گلستان و فارس بيشترين خريداران  گندم داخلي از كشاورزان در سال گذشته بودند. 

گروه تازه های سایت

پر بیننده ترین ها

محمدجواد کرمی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم تهران ضمن اعلام مطلب فوق گفت: براساس مصوبه قبلی هیات دولت 20 درصد از سهمیه آرد دولتی تولید‌کنندگان نان‌های حجیم آزاد شده بود اما چند روز پیش اعلام شد که از اول اسفند‌ ماه کلیه سهمیه آرد‌های این بخش آزاد محاسبه می‌شود؛ در واقع آنچه جدید اعلام شده نقیض مصوبه‌ قبلی است.

مطابق گزارش انجمن بین المللی غلات (IGC)، ترکیه با صادرات 3 میلیون و 353 هزار تن آرد گندم در سال های 2013-2014 بار دیگر بزرگترین صادر کننده آرد جهان شناخته شد!

ایدما - ششمین نمایشگاه بین المللی آرد، سمولینا،برنج،ذرت،بلغور،دستگاه های آسیاب علوفه و حبوبات،ماکارونی ، تکنولوژی بیسکویت

دستورالعمل اجرایی حداقل ضوابط برچسب‌گذاری فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی توسط سازمان غذا و دارو و با همکاری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران نهایی و ابلاغ شد.