سن گندم، مهمترین آفت مزارع گندم و جو در ایران

تاریخ : 1395/01/29 12:44
رئیس جهاد کشاورزی بخش مرکزی شهرستان ساوه گفت: سن گندم، مهم‌ترین آفت مزارع گندم و جو در ایران است. حسین قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی- افزود: آفت سن از برگ، جوانه، ساقه، سنبله و دانه‌های گندم و جو تغذیه کرده و به مزارع خسارت وارد می‌کند.
 وی ادامه داد: سن غلات طالب آب و هوای کوهستانی معتدل و خشک است و در اغلب سال‌ها حالت طغیانی دارد بطوری که سه ماه در مزارع گندم و جو فعالیت دارد و 9 ماه را در اماکن زمستانه به حالت استراحت و دیاپوز بسر می‌برد.

به گفته وی، مبارزه با این آفت خطرناک در مزارع گندم و جو، اهمیت فراوانی دارد و در صورت عدم مبارزه خسارات جبران‌ناپذیری به کشاورزان وارد می‌شود.

این مقام مسئول در جهاد کشاورزی ساوه با اشاره به وجود آلودگی‌های ناشی از این آفت در مزارع این شهرستان، افزود: اولین آلودگی‌های مزارع گندم و جو، در سال زراعی جاری، درروستاهای ده‌آقا و مرادخانلو از روستاهای توابع بخش مرکزی شهرستان مشاهده شد که اقدامات اولیه مبارزه با این آفت در این روستاها صورت گرفت.

وی تصریح کرد: کار پایش سن گندم در مزارع گندم و جو بخش مرکزی ساوه را هفت کارشناس شبکه مراقبت خصوصی و پنج کارشناس شبکه مراقبت دولتی به صورت همه روزه انجام می‌دهند و در مواردی که نیاز به مبارزه شیمیایی باشد به کشاورزان توصیه‌های لازم داده می‌شود.

قاسمی ادامه داد: تاکنون در سطح 2500 هکتار از اراضی گندم و جو با آفت سن گندم مادر مبارزه شیمیایی انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود سطح مبارزه با سن مادر و پوره بیش از 9 هزار هکتار در سال جاری باشد.

وی از کشاورزان خواست، ضمن بازدید از مزارع با کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان همکاری لازم را داشته و به توصیه‌های آنان عمل کنند تا محصول آنها دچار خسارت نشود. 

گروه تازه های سایت

پر بیننده ترین ها

محمدجواد کرمی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم تهران ضمن اعلام مطلب فوق گفت: براساس مصوبه قبلی هیات دولت 20 درصد از سهمیه آرد دولتی تولید‌کنندگان نان‌های حجیم آزاد شده بود اما چند روز پیش اعلام شد که از اول اسفند‌ ماه کلیه سهمیه آرد‌های این بخش آزاد محاسبه می‌شود؛ در واقع آنچه جدید اعلام شده نقیض مصوبه‌ قبلی است.

مطابق گزارش انجمن بین المللی غلات (IGC)، ترکیه با صادرات 3 میلیون و 353 هزار تن آرد گندم در سال های 2013-2014 بار دیگر بزرگترین صادر کننده آرد جهان شناخته شد!

ایدما - ششمین نمایشگاه بین المللی آرد، سمولینا،برنج،ذرت،بلغور،دستگاه های آسیاب علوفه و حبوبات،ماکارونی ، تکنولوژی بیسکویت

دستورالعمل اجرایی حداقل ضوابط برچسب‌گذاری فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی توسط سازمان غذا و دارو و با همکاری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران نهایی و ابلاغ شد.