اجازه واردات گندم از گمرکات برای‌ صادرات مجدد داده شد

تاریخ : 1395/01/29 12:59
با موافقت نهایی رئیس سازمان حمایت، اجازه واردات گندم از گمرکات کشور برای‌ صادرات مجدد به نحوی که باعث ورود گندم وارداتی به چرخه خرید تضمینی نشود، داده شد.
 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نوابی رئیس سازمان حمایت با صدور نامه‌ای به رئیس کل گمرکات کشور اعلام کرد: پیرو ابلاغیه شریعتمداری معاون اول رئیس جمهور در خصوص الزام وارد کنندگان و معطوف به نامه وزیرجهاد کشاورزی مبنی "بر بلامانع بودن ورود موقت گندم به شرط صادرات مجدد"، لذا ترخیص محموله‌های گندم واردت ورود موقت نیازمند مجوز این سازمان نیست.

در ادامه این نامه آمده است: مقرر نماید به نحو مقتضی به گمرکات کشور ابلاغ شود و بر اساس آن قوانین و مقررات جاری نظارت کافی صورت گیرد تا از ورود گندم وارداتی به چرخه خرید تضمینی گندم جلوگیری شود.

بنا بر این گزارش در 12 بهمن سال قبل خبرگزاری تسنیم نامه محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی  به محمد رضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، نظر وی را با مضمون زیر منتشر کرد:

«پیرو مذاکره و با تشکر از همکاری‌های فی‌مابین با توجه به وضعیت تولید گندم در داخل و واردات انجام شده تاکنون خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید:
1 ــ در سال 1395 نیازی به واردات گندم نمی‌باشد و از انجام ثبت سفارش جدید از این تاریخ برای گندم خودداری کنید.
2 ــ واحد‌هایی که نیاز به واردات گندم دوروم دارند می‌توانند به‌ترتیبی که شورای اقتصاد مقرر می‌دارد، از شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری نمایند و چنانچه علاقه‌مند به واردات باشند با ارز آزاد وارد نمایند.
3 ــ کارخانجات آرد به‌شرط صادرات می‌توانند:
الف ــ معادل آن گندم وارد نمایند (در قالب ورود موقت)
ب ــ دولت مابه‌التفاوت خرید گندم داخل و خارج آن را با تصویب شورای اقتصاد تقبل نماید.
ضمناً پیرو نامه شماره 020.25119 مورخ 94.8.26 لطفاً ترتیبی اتخاذ فرمایید که کلیه ثبت سفارش کالاهای اساسی (گندم، برنج، شکر خام و روغن خام) با مدت سه ماه انجام شود و حداکثر برای مدت یک ماه قابل تمدید باشد».

گروه تازه های سایت

پر بیننده ترین ها

محمدجواد کرمی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم تهران ضمن اعلام مطلب فوق گفت: براساس مصوبه قبلی هیات دولت 20 درصد از سهمیه آرد دولتی تولید‌کنندگان نان‌های حجیم آزاد شده بود اما چند روز پیش اعلام شد که از اول اسفند‌ ماه کلیه سهمیه آرد‌های این بخش آزاد محاسبه می‌شود؛ در واقع آنچه جدید اعلام شده نقیض مصوبه‌ قبلی است.

مطابق گزارش انجمن بین المللی غلات (IGC)، ترکیه با صادرات 3 میلیون و 353 هزار تن آرد گندم در سال های 2013-2014 بار دیگر بزرگترین صادر کننده آرد جهان شناخته شد!

ایدما - ششمین نمایشگاه بین المللی آرد، سمولینا،برنج،ذرت،بلغور،دستگاه های آسیاب علوفه و حبوبات،ماکارونی ، تکنولوژی بیسکویت

دستورالعمل اجرایی حداقل ضوابط برچسب‌گذاری فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی توسط سازمان غذا و دارو و با همکاری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران نهایی و ابلاغ شد.